Najnovija sprovedena studija pokazala je da trošenje natprosečne količine vremena na igranje video igrica može da utiče na povećanje koeficijenta inteligencije kod dece.
Naime, istraživači su proučavali više od 5.000 dece u SAD-u tokom dve godine, kako bi uočili kako različite vrste provođenja vremena ispred ekrana utiču na inteligenciju ispitanika.
Na početku studije, deci, koja su imala 9 i 10 godina rađen je IQ test i postavljena su im pitanja o tome koliko dnevno vremena provode gledajući TV i/ili video zapise, igrajući video igrice i koristeći društvene mreže.
Nakon dve godine, istraživači su ponovili testove inteligencije.
Deca su u posmatranom periodu u proseku dnevno provodila dva i po sata gledajući TV, pola sata na društvenim mrežama i jedan sat igrajući video igrice.
Studija, objavljena u “Scientific Reports”, otkrila je da vreme provedeno u gledanju televizije ili video zapisa imalo veoma mali ili nikakav uticaj na inteligenciju dece, kao ni korišćenje društvenih mreža.
Međutim, igranje video igrica je imalo pozitivan uticaj na nivo IQ-a, pri čemu su deca koja su provodila više vremena od prosečnog na ovu aktivnost pokazala i najveći porast inteligencije nakon dve godine.
„Na primer, dete koje je bilo u prvih 17% u pogledu sati provedenih u igricama povećalo je svoj IQ za oko 2,5 poena više od prosečnog deteta u posmatranom periodu“, naveli su istraživači Torkel Klingberg Bruno Sauce za “The Conversation”.
Rezultati studije ipak ne znače da roditelji treba da puste svoju decu da igraju video igrice koliko god žele, budući da studija nije razmatrala važne psihološke faktore kao što su san, mentalno zdravlje i vežbanje, napominju istraživači.
Međutim, isto tako i dodaju da bi roditelji trebalo manje da brinu ukoliko njihovo dete uživa u igricama jer bi ih ovaj hobi mogao učiniti pametnijim.